• Stomatolog przy pracy
 • Pantomogram rtg dentystyczne - PMC Medic
 • Zoom2 - Wybielanie zębów - PMC Medic
 • Złamany ząb - PMC Medic
 • Laseroterapia - PMC Medic
 • Poradnik zdrowej jamy ustnej - PMC Medic

Polski dentysta w Londynie

Stawiamy na profesjonalizm!

Private Medical Centre w Londynie od początku stawiało na dentystykę. Nasze przychodnie mają do zaoferowania w pełni wyposażone gabinety dentystyczne oraz profesjonalny zespół dentystów z najlepszych polskich uczelni medycznych. Do Państwa dyspozycji są trzy nowoczesne unity dentystyczne (Sinius, Teneo i C8+) renomowanej marki Sirona Dental, najnowszej generacji Pantomogram cyfrowy marki Sirona, nowoczesna endodoncja oraz bijąca rekordy popularności laseroterapia - wszystko to, aby leczenie w naszej przychodni było bezbolesne, efektywne i szybkie.

Stawiamy na bezpieczeństwo i jakość!
Jakość wypracowana w naszej przychodni osiągnęła certyfikat Care Quality Commission, co gwarantuje Państwu bezpieczeństwo i jakość leczenia. Jesteśmy dumni, że dentyści pracujący dla Private Medical Centre cieszą się dobrą opinią i są polecani wśród rodaków na wyspach.

Stawiamy na uśmiech!
Stosując nowoczesne materiały i wysoki standard zapewniamy jakość, komfort oraz zdrowy uśmiech:-)
Zapraszamy serdecznie.

Nasi lekarze:

 • Lekarz Dentysta - Grażyna Miklewska

  Grażyna Miklewska
 • lek. dent. Seweryn Totoń

  Seweryn Totoń

 • Dentysta lek. dent. Aneta Grzesińska

  Aneta Grzesińska
 • Janiszewska Ewa - lekarz stomatolog w PMC-Medic

  Ewa Janiszewska-Wylub

 • Iwanicki

  Jarosław Iwanicki
 • krolikowski tabela

  Klaudiusz Królikowski
 • dospia-tabelal

  Aleksandra Dospial

Nasze usługi:

 

Panoramiczne RTG dentystyczne - ORTHOPHOS XG 3D-ready

Nowy wymiar stomatologii 

W Private Medical Centre do robienia zdjec panoramicznych uzywany jest wysokiej klasy sprzet diagnostyczny ORTHOPHOS XG 3D-ready umozliwiajacy automatyczne pozycjonowanie a wybor wlasciwego programu pozwala maksymalnie zredukowac dawke promieniowania zapewniajac jednoczesnie bezpieczenstwo podczas ekspozycji.

Pantomogram to zdjęcie diagnostyczne, które obrazuje wszytskie zęby szczęki i żuchwy, strukturę kości oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Zdjęcie jest bezpieczne ze względu na niska dawkę promieniowania. System cyfrowy, którego używamy emituje dawkę promieniowania kilkukrotnie niższą niż tradycyjne pantomografy.

Pantomogram jest niezbędny w diagnostyce i planowaniu leczenia w różnych dziedzinach stomatologii:

Panoramiczne RTG dentystyczne - ORTHOPHOS XG 3D-ready w PMC-Medic

 • Implantologia - pozwala zmierzyć wymiar i strukturę kości, co umożliwia dobór właściwego i indywidualnego sposobu leczenia implantologicznego dla danego pacjenta. W przypadku braku odpowiedniej ilości kości, pozwala na zaplanowanie, np. podniesienia dna zatoki szczękowej
 • Ortodoncja - niezbędne przy diagnostyce i planowaniu leczenia, umożliwia dobór odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego dla danego pacjenta oraz oceny stopnia rozwoju jeszcze nie wyrzniętych zębów
 • Protetyka - pomocno podczas rozległej odbudowy protetycznej, np. mostów czy implantów
 • Chirurgia - umożliwia diagnostykę zębów zatrzymanych - niewidocznych w jamie ustnej, a wymagających ekstrakcji, np. ósemki tzw. zęby mądrości
 • Periodontologia - dzięki zdjęciu panoramicznemu jesteśmy w stanie ocenić stan i strukturę kości w całym uzębieniu jednocześnie
 • Stomatologia dziecięca - uwidacznia stopień rozwoju zębów, a także umożliwia ocenę wad rozwojowych zębów jeszcze przed ich wyrznięciem
 • Stomatologia zachowawcza - pozwala na wykrycie próchnicy między zębowej - bardzo często niewidocznej gołym okiem w jamie ustnej. Dzięki zdjęciu pantomograficznemu możemy także ocenić obecność torbieli i zmian nowotworowych

 

Zalety i możliwości tej metody

(kliknij)

 

Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W Private Medical Centre zawsze na pierwszej wizycie przeprowadzamy szczegółowe badanie jamy ustnej pacjenta. Użycie bardzo dokładnej kamery wewnątrzustnej pozwala pokazać naszym pacjentom najmniejsze nawet ubytki próchnicowe oraz obecność płytki nazębnej lub kamienia. Nasi dentyści indywidualnie dla każdego pacjenta ustalają właściwy plan leczenia kładąc szczególny nacisk na profilaktykę. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorób przyzębia, czyli dziąseł.

Skaling

Zabieg usuwania kamienia (zmineralizowanej płytki bakteryjnej) i osadu w celu zapobiegania powstawania chorób przyzębia, przeprowadzany jest przy użyciu urządzenia SIROSONIC L (skaler piezoelektryczny ze światłem) ekskluzywnej marki Sirona. Technologia ta łączy precyzyjne aplikowanie ultradźwięków ze światłem, dzięki temu doskonale usuwa kamień i osad z obszarów naddziąsłowych i poddziąsłowych.

Polerowanie

Po zabiegu skalingu stosujemy polerowanie pastą ze związkami fluoru. Zapobiega to szybkiemu odkładaniu się płytki nazębnej, zmniejsza nadwrażliwość oraz zapewnia pacjentowi wygodę w postaci przyjemnego uczucia gładkości.

Lakowanie

To sprawdzona metoda zapobiegania próchnicy zębów u dzieci. W tym celu wypełnia się bruzdy i zagłębienia zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnymi żywicami (światłoczuła substancja zwana lakiem).

Wskazaniem do lakowania są wyraźne i głębokie bruzdy, które mimo starannego mycia nie są dokładnie oczyszczane, co niesie za sobą powstawanie ubytków próchnicowych na powierzchni żującej zęba. Próchnica tego typu powstaje niezwykle szybko. Lakowanie zaleca się wykonać wkrótce po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach nie ma jeszcze próchnicy.

Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Lak szczelinowy stosowany w tym wypadku dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą.

Lakierowanie (fluoryzacja kontaktowa)

Pokrywanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Aby zapewnić pełną ochronę fluorową zabieg powinien być powtarzany 2-4 razy do roku, w zależności od potrzeby.

Preparaty fluorowe stosowane podczas zabiegu powodują, że fluor wbudowuje się w szkliwo zęba i wzmacnia jego strukturę zarówno u dorosłych jak i u dzieci oraz zapobiega powstawaniu próchnicy pierwotnej i próchnicy wtórnej (wokół wypełnień), a dodatkowo znosi nadwrażliwość szyjek.

Do fluoryzacji stomatolog stosuje preparaty o wysokim stężeniu fluoru. Są one bezpieczne, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając stopniowo małe ilości fluoru. Przed ich użyciem warto profesjonalnie oczyścić zęby - na przykład poprzez skalling.

Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Ponadto zaleca się ich stosowanie w trakcie ortodontycznego leczenia aparatami stałymi.

Leczenie zachowawcze

Estetyczne wypełnienia

Aby opracować i wypełnić ubytki wywołane próchnicą Private Medical Centre stosuje najnowsze i najlepsze systemy łączące oraz materiały kompozytowe, wspomagane rewolucyjną metodą dezynfekcji laserowej PACT 200™ (usuwa 99.99% bakterii). Użycie lasera skutecznie zapobiega ewentualnym powikłaniom.

Leczenie biologiczne miazgi

Zgodnie z najnowszymi standardami leczenia zachowawczego, staramy się zrobić wszystko, aby zachować ząb żywy i nie leczyć go kanałowo. W przypadku początkowego zapalenia miazgi (zapaleń odwracalnych) stosujemy leczenie biologiczne. Są to specjalne lecznicze materiały, które dzięki wydzielaniu bardzo wysokiego stężenia jonów fluoru, wapnia i wodorotlenowych, powodują remineralizację i gojenie się tkanek zęba. Stosowanie przez nas lasera PACT 200 ™ do ubytku zapobiega dalszym powikłaniom i chroni przed leczeniem kanałowym.

Leczenie laserem PACT200

PACT 200™ - to rewolucyjna terapia antybakteryjna opracowana przez niemiecką firmę Cumdente, która pozwala osiągnąć więcej w 30 sekund niż jakikolwiek dostępny na rynku antybiotyk. Szczególnie zalecany podczas leczenia kobiet w ciąży.

Naświetlanie metodą PACT 200 odbywa się przy wykorzystaniu źródła światła, które przetwarza roztwór barwnika PACT w bardzo skuteczny środek antyseptyczny (antybakteryjny) o szerokim spektrum działania. Ten wolny od efektów uboczny środek po naświetleniu sprawia, że aż 99.99% wszystkich bakterii w jamie ustnej ginie w ciągu 30 do 60 sekund po zastosowaniu.

Biofilmy są inaktywowane, wszelkie wirusy i grzyby są dokładnie usuwane, a wszystko to bezboleśnie, bez jakiejkolwiek koloryzacji i bez żadnych efektów ubocznych.

Główna zasada chemioterapii (PACT) aktywowanej laserem opiera się na zabijaniu bakterii za pomocą fotouczulacza zwanego TBO, który podczas naświetlania światłem 635nm o mocy do 200mW produkuje aktywny tlen. Zwykle trwa to od 30 do 60 sekund w zależności od aplikowania. Ten proces niszczy ściany komórkowe bakterii i powoduje wyniszczenie zarazków.

Metoda PACT była opracowywana i rewidowana pod względem efektywności w wielu badaniach naukowych. Terapia metodą PACT 200 jest całkowicie bezbolesna. Wyniszczanie bakterii tą metodą jest stosowane w stomatologii od ponad 10 lat i do tej pory żadne efekty uboczne nie zostały zaobserwowane.

Ta nowoczesna rewolucyjna metoda dezynfekcji rekomendowana jest przez międzynarodowych specjalistów, jako:

 • •    alternatywa dla antybiotyków w leczeniu periodontycznym i w periimplantologii
 • •    do dezynfekcji podczas leczenia kanałowego
 • •    do dezynfekcji ubytków próchnicowych, głębokiej dezynfekcji, terapii głębokiej próchnicy, leczenia profilaktycznego
 • •    do leczenia infekcji tkanek miękkich takich jak zainfekowane kieszonki zębowe, opryszczka, zakażenia błony błony śluzowe jamy ustnej itp.

Zaletami Terapii PACT 200 są:

 1. Szerokie spektrum działania. Zabija więcej niż 99.99% wszystkich rodzajów bakterii jamy ustnej.
 2. Bezpieczeństwo, bez żadnych skutków ubocznych. Absolutnie bezbolesny zabieg, który nie ma wpływu na otoczenie sąsiednich zębów czy tkanki miękkie. Fluid PACT i żel PACT są całkowicie nieszkodliwe dla komórek ludzkich
 3. Szybkość: 30 sekund na kieszonki dziąsłowe, próchnicę; 60 sekund na dezynfekcje w leczeniu kanałowym.
 4. Ultra-mobilność i bezwarunkowy dostęp, bez zbędnych kabli, na zasilaniu bateryjnym – do stosowania w dowolnie opracowanym leczeniu.
 5. W wielu przypadkach może zastąpić terapie antybakteryjną, nawet w przypadku silnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Remineralizacja

To proces naprawczy szkliwa polegający na dostarczaniu zębom specjalnie opracowanych związków fluoru, które na poziomie jonów dokładnie wbudowują się w miejsce uszkodzenia. Remineralizacja może tyczyć się tylko początkowej fazy rozwoju próchnicy, występującej w formie plam próchnicowych (demineralizacja).  W początkowym stadium, gdy próchnica występuje w postaci plamy próchnicowej, w powierzchnię dotkniętą chorobą wcierane są preparaty fluoru - aby otrzymać pełen rezultat, zabieg ten należy powtarzać kilkukrotnie w odstępach kilkudniowych. Bywa tak, że u niektórych osób, najczęściej tych odpornych na próchnicę, dochodzi do samoistnej remineralizacji, spowodowanej oddziaływaniem śliny.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna oprócz usuwania zębów (ekstrakcji), obejmuje też szereg innych zabiegów, często wspomagających inne dziedziny jak: endodoncję, periodontologie, protetykę czy implantologię. Private Medical Centre wykonuje zabiegi chirurgiczne, niewymagające hospitalizacji, w znieczuleniu miejscowym.

Chirurgia przyzębia

Chirurgia przyzębia jest wskazana w przypadku zaawansowanej paradontozy. Jednym z podstawowych zabiegów jest kiretaż otwarty – zabieg oczyszczania kieszonki zębowej z wewnętrznej ziarniny zapalnej, usuwany jest też kamień poddziąsłowy.

Ekstrakcje chirurgiczne

W przypadku pozostawionych korzeni lub zębów zatrzymanych , niezbędny staje się zabieg chirurgiczny. Ponadto gdy istnieje ryzyko, że podczas ekstrakcji  może dojść do polaczenia z zatoka szczękowa taki zabieg powinien być przeprowadzony przez chirurga szczękowego. Operacyjne usunięcie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu. Przeprowadzany jest oczywiście w znieczuleniu miejscowym.

Ekstrakcje proste

Usuwanie zębów - w Private Medical Centre zrobimy wszystko, aby uratować ząb przed ekstrakcją. Niestety, bywają jednak sytuacje, kiedy ostatecznie trzeba usunąć ząb. Nasi lekarze uczynią to w sposób jak najmniej inwazyjny i najbardziej komfortowy dla pacjenta

Resekcja korzenia

Resekcja wierzchołka korzenia - Zabieg ten polega na odcięciu wierzchołka korzenia, usunięciu zmian zapalnych, torbieli i zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. W miejsce usuniętej tkanki stosuje się materiał pobudzający odbudowę kości. Pozwala to w większości przypadków na uratowanie zęba przed usunięciem.

Warto wiedzieć (po usunięciu zęba)

Zalecenia po usunięciu zęba:

 • należy stosować zimne okłady na twarz,
 • co najmniej przez 2 godziny po zabiegu nie można nic jeść ani pić, a przez cały dzień należy spożywać tylko chłodne i półpłynne pokarmy
 • zalecane jest powstrzymanie się od palenia tytoniu przez co najmniej 24 godziny od ekstrakcji,
 • w przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych można zastosować dostępne bez recepty doustne środki przeciwbólowe, z wyjątkiem środków zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Polopiryna – obniżają krzepliwość krwi).
 • w razie przedłużającego się krwawienia skontaktować się z dentysta

Co to jest suchy zębodół?

Jest to powikłanie wynikłe po usunięciu zęba na skutek braku skrzepu krwi w zębodole. Często również pojawia się zakażenie bakteryjne. Objawy to silne, rwące bóle promieniujące w kierunku ucha lub skroni i gorączka. Objawiają się zwykle 2-3 dni po ekstrakcji. Niestety nie do końca znane są przyczyny powstawania tego schorzenia. Prawdopodobnie przyczynia się do tego obniżona odporność, palenie tytoniu, niska krzepliwość krwi. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

Leczenie endodontyczne

W chwili, gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium może dojść do próchnicowego obnażenia miazgi lub zapalenia miazgi, co powoduje duże dolegliwości bólowe. Wtedy potrzebne jest leczenie endodontyczne (endodoncja) zwane potocznie leczeniem kanałowym.

Infekcja miazgi zębowej, w skład której wchodzi nerw i naczynia jest przyczyną bólu zębów, zarówno tych ostrych, bardzo silnych, jak i tych przewlekłych, ciągnących się tygodniami, a nawet i miesiącami.

Jeżeli powyższy stan ma miejsce, konieczne jest, aby dentysta rozpoczął leczenie kanałowe. Zabieg ten polega na oczyszczeniu komory i kanałów korzeniowych z zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznemu poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.

W trosce o komfort pacjenta i w celu prawidłowego wykonania tak trudnego i złożonego zabiegu, jakim jest leczenie endodontyczne, Private Medical Centre dokłada wszelkich starań, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w tej dziedzinie. Oferujemy Państwu:

 • Poszerzanie i udrażnianie kanałów dzięki zaawansowanej technologii Sirona Endo™
 • Skuteczną dezynfekcję kanałów dzięki najbardziej precyzyjnemu na rynku laserowi PACTG 200™ (usuwa 99.99% bakterii)
 • Odizolowanie leczonego kanałowo zęba w celu zapewnienia jak największej aseptyki i zabezpieczenia zęba przed ponowną infekcją dzięki użyciu koferdamu.
 • Rejestracja długości kanałów przy użyciu specjalistycznego urządzenia - endometr Raypex 5
 • Prawidłowość wypełnienia kanałów oceniamy natychmiast na podstawie zdjęć RTG przy użyciu rentgena.

W zależności od stopnia zainfekowania zęba (zapalenie miazgi, martwica, zgorzel miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych) potrzebna będzie różna ilość wizyt, zmian opatrunków i materiałów leczniczych.

Leczenie endodontyczne (kanałowe)

W chwili, gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium może dojść do próchnicowego obnażenia miazgi lub zapalenia miazgi, co powoduje duże dolegliwości bólowe. Wtedy potrzebne jest leczenie endodontyczne (endodoncja) zwane potocznie leczeniem kanałowym.

Infekcja miazgi zębowej, w skład której wchodzi nerw i naczynia jest przyczyną bólu zębów, zarówno tych ostrych, bardzo silnych, jak i tych przewlekłych, ciągnących się tygodniami, a nawet i miesiącami.

Jeżeli powyższy stan ma miejsce, konieczne jest, aby dentysta rozpoczął leczenie kanałowe. Zabieg ten polega na oczyszczeniu komory i kanałów korzeniowych z zainfekowanej lub martwej miazgi, mechanicznemu poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami.

W trosce o komfort pacjenta i w celu prawidłowego wykonania tak trudnego i złożonego zabiegu, jakim jest leczenie endodontyczne, Private Medical Centre dokłada wszelkich starań, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w tej dziedzinie. Oferujemy Państwu:

 • Poszerzanie i udrażnianie kanałów dzięki zaawansowanej technologii Sirona Endo™
 • Skuteczną dezynfekcję kanałów dzięki najbardziej precyzyjnemu na rynku laserowi PACTG 200™ (usuwa 99.99% bakterii)
 • Odizolowanie leczonego kanałowo zęba w celu zapewnienia jak największej aseptyki i zabezpieczenia zęba przed ponowną infekcją dzięki użyciu koferdamu.
 • Rejestracja długości kanałów przy użyciu specjalistycznego urządzenia - endometr Raypex 5
 • Prawidłowość wypełnienia kanałów oceniamy natychmiast na podstawie zdjęć RTG przy użyciu rentgena.

W zależności od stopnia zainfekowania zęba (zapalenie miazgi, martwica, zgorzel miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych) potrzebna będzie różna ilość wizyt, zmian opatrunków i materiałów leczniczych.

Rewizja leczenia kanałowego

Rewizję leczenia kanałowego, czyli ponowne leczenie kanałowe, przeprowadza się w przypadku, gdy pierwsze leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieprawidłowo i występują dolegliwości bólowe oraz widoczne są zmiany okołowierzchołkowe lub na zdjęciu rentgenowskim widoczne są zmiany w kości, które nie wygoiły się po poprzednim leczeniu.

Raypex 5

Gabinet wyposażony jest w najnowszy endometr Raypex 5 służący do bezpiecznego opracowania kanału korzeniowego, w tym do precyzyjnego jego pomiaru, dzięki czemu zabieg staje się bardzo bezpieczny. Bezpieczeństwo, precyzyjność  to atuty tego urządzenia, a jego unikatowych rozmiarów wyraźny wyświetlacz ułatwia pracę dentysty. Ponadto zastosowanie urządzenia Raypex 5 zmniejsza ilość wykonywanych zdjęć RTG w trakcie leczenia.

RTG

RTG – Private Medical Centre wyposażone jest w specjalistyczny aparat rentgenowski, pozwalający zlokalizować i utrwalić na obrazie ważne szczegóły. Jest to niezwykle ważne urządzenie w stomatologii, bez którego leczenie staje się albo niemożliwe, albo obarczone jest wysokim ryzykiem.

Sirona Endo 

Nowoczesne ultra-przenośne urządzenie renomowanej marki Sirona pozwalające ma bezproblemowe poszerzanie i udrażnianie kanałów w zębie. Prawdziwą zaletą tego urządzenia jest jego ultra-przenośność pozwalająca na dowolne operowanie tym urządzeniem podczas zabiegu, co jest niezwykle ważne podczas tego typu leczenia stomatologicznego. Dzięki wbudowanemu endometrowi z inteligentną elektroniką, opracowanie i zmierzenie kanału nie sprawia żadnych trudności.

Protetyka

Private Medical Centre zajmuje się uzupełnianiem pojedynczych lub większych braków zębowych. Oprócz niezwykle ważnych walorów estetycznych, utrata nawet jednego zęba może prowadzić do zaburzeń układu żucia, przesuwania się pozostałych zębów oraz zaniku kości. Wszystko to w konsekwencji może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Warto zatem wiedzieć, że leczenie protetyczne nie jest jedynie zabiegiem estetycznym, ale przede wszystkim leczeniem przywracającym prawidłową funkcję narządu żucia.

Licówki

Licówki są stosowane nie tylko do korekty kształtu lub koloru zębów, ale również przy odbudowie zębów uszkodzonych na skutek np. wypadku. W sytuacji drobnych uszkodzeń zamiast licówek stosuje się uzupełnienia kompozytowe.

Korony protetyczne

Korony protetyczne są to uzupełnienia stosowane w przypadku bardzo zniszczonej korony zęba, gdy odbudowa zęba za pomocą wypełnienia nie jest już możliwa. Korony mogą być wykonane z porcelany napalonej na metal szlachetny lub nieszlachetny, z pełnej ceramiki na podbudowie z tlenku cyrkonu, bądź z materiału kompozytowego wzmocnionego włóknem szklanym.

Wkłady koronowo - korzeniowe

Zęby bardzo zniszczone i osłabione leczeniem kanałowym wzmacniane są wkładem koronowo-korzeniowym (sztyftem) cementowanym w kanale zęba, na którym osadza się koronę.  Wkłady koronowo-korzeniowe w zależności od wskazań mogą być wykonane z metalu lub stopów szlachetnych.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe częściowe i całkowite (osiadające) – akrylowe uzupełnienia ruchome stosowane w przypadku rozległych braków w uzębieniu lub braku możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Zapewniają one zadowalające efekty estetyczne, ale cechują się dość niskim komfortem użytkowania. Proteza tylko częściowo odtwarza funkcję żucia, a ze względu na pokrycie dużego obszaru podniebienia upośledza odczuwanie walorów smakowych i powoduje trudności w przyzwyczajeniu się pacjenta do nowej konstrukcji. Wymaga również dbałości o dietę i dobór odpowiednich pokarmów o odpowiedniej konsystencji, szczególnie w pierwszym okresie.

Mosty konwencjonalne

Należą do stałych uzupełnień protetycznych. Oznacza to, że są one zacementowane na stałe na zębach własnych pacjenta. Zapewniają doskonały efekt estetyczny i wygodę użytkowania. Głównym mankamentem mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z ubytkiem. Ponadto warunkiem koniecznym jest odpowiednio ulokowane zęby filarowe, na których będzie umocowany most. W przypadku, gdy braki zębowe są zbyt rozległe może być konieczne wszczepienie implantów, na których będzie dopiero osadzony most. W zależności od lokalizacji oraz preferencji pacjenta stosuje się mosty pełnoceramiczne (najlepszy efekt) oraz mosty złożone, których metalowy szkielet pokryty jest porcelaną lub kompozytem.

Mosty adhezyjne

Mosty adhezyjne stosowane są w przypadku pojedynczych ubytków zębowych. Zaletą takich uzupełnień jest brak konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zębów sąsiednich. Brakujący ząb jest odbudowywany przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzany do powierzchni wewnętrznych (językowych) sąsiednich zębów za pomocą niezwykle trwałego i wytrzymałego włókna szklanego.  Ponadto  takie uzupełnienia stosuje się również często, jako rozwiązanie tymczasowe, mocowane bezpośrednio po usunięciu zębów. Pozwala to pacjentowi na normalne funkcjonowanie i kontynuowanie pracy zawodowej do czasu zagojenia się ran poekstrakcyjnych i wykonania protez docelowych. Bezwzględnym warunkiem stosowania takich uzupełnień jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz częste wizyty kontrolne.

Protezy elastyczne

Protezy elastyczne - znane również jako protezy nylonowe to jedno z nowszych rozwiązań w protetyce stomatologicznej. Protezy elastyczne są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych częściowych protez akrylowych. Wykonane ze specjalnego elastycznego tworzywa, gwarantują odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. W porównaniu do tradycyjnych protez wykonanych z akrylu mają wiele zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze dla pacjenta:

 • są zdecydowanie cieńsze od protez standardowych
 • mają lepsze utrzymanie - nie spadają
 • nie wywołują reakcji alergicznych
 • nie mają metalowych klamer - zastępują je estetyczne klamry w kolorze dziąseł
 • są lekkie i elastyczne - nie łamią się i nie pękają
 • maja mniejszy zasięg – zajmują mniej miejsca w jamie ustnej

Protezy szkieletowe

To protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami.
Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania.

Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, tzn. przez zęby a nie ugniatając błonę śluzową i doprowadzając do osiadania protezy- niekorzystne zjawisko.

Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało kosmetyczne, ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy. Wymagane jest wtedy okoronowanie własnych zębów pacjenta, co daje bardzo dobry efekt kosmetyczny, większy komfort użytkowania ale zwiększa koszty wykonania pracy protetycznej.

Rekonstrukcja złamanego zęba

Natychmiastowa rekonstrukcja złamanego zęba - Często zdarza się, że pacjent zgłasza się do naszej przychodni ze złamana częścią koronowa zęba prosząc o natychmiastowa pomoc. Zazwyczaj dotyczy to zębów w odcinku przednim, które wcześniej były leczone kanałowo.  Dentyści w Private Medical Centre po uprzednim zdiagnozowaniu w ciągu jednej godziny stosują metodę natychmiastowej rekonstrukcji utraconej tkanki zęba dzięki zastosowaniu kanałowych sztyftów tytanowych lub z włókna szklanego. Korona zęba odbudowywana jest za pomocą nowoczesnych wypełnień kompozytowych przywracając naturalny kolor i kształt zęba. Tak zrekonstruowany ząb może w przyszłości być wykorzystany pod porcelanowe uzupełnienie protetyczne.

Warto wiedzieć

Zasady higieny przy protezach ruchomych

Poza stosowaniem ogólnych zasad higieny, pacjent powinien szczególnie zadbać o samą protezę. Należy czyścić ją po każdym posiłku, minimum dwa razy dziennie – po wyjęciu z ust należy ją dokładnie oczyścić miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów, mydła w płynie lub specjalnych środków czyszczących do protez. Dostępne są dwustronne szczoteczki do mycia protez, które pozwalają na oczyszczenie wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc. Poza tym na rynku są dostępne różnego rodzaju środki czyszczące (proszki, tabletki) rozpuszczalne w wodzie.

 

Stomatologia estetyczna

Czyszczenie i polerowanie

Zabieg czyszczenia i polerowania polega na usunięciu kamienia (zmineralizowanej płytki bakteryjnej) oraz osadu za pomocą ultradźwięków (skaling) i zastosowaniu pasty czyszczącej (polerowanie). Celem zabiegu jest zapobieganie chorobom dziąseł oraz zapewnienie pięknego, zdrowego uśmiechu.

Wybielanie

Wybielanie martwych zębów 

Zęby martwe, wcześniej leczone kanałowo, z czasem ulegają przebarwieniom. Można je również wybielić, ale w takim przypadku wybielanie następuje od wewnątrz zęba. Lekarz stomatolog umieszcza we wnętrzu przebarwionego, martwego zęba specjalny stężony środek wybielający. Zabieg powtarza po 3-7 dniach, a ilość wymiany wkładki wybielającej zależy od stopnia i przyczyn przebarwienia. Przed wybielaniem wewnętrznym ząb powinien być skontrolowany zdjęciem RTG w celu ustalenia, czy wypełnienie kanałów jest prawidłowe i szczelne, oraz czy w okolicy zęba nie toczy się stan zapalny. Szczelne wypełnienie kanałów jest bardzo istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego wzdłuż kanału. Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli się tak stanie, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku utraty opatrunku należy obficie przepłukać usta wodą i zgłosić się do lekarza.

Wybielanie zębów metodą domową

Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów, na podstawie których przygotowywane są dla niego indywidualne, cienkie przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 10%, 15% lub 20%, w zależności od wrażliwości zębów. Lekarz przekaże pacjentowi wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu w domu. W celu przeprowadzenia kuracji należy dokładnie umyć zęby, rozprowadzić w zagłębieniach nakładki odpowiednią ilość preparatu, umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć. Nadmiary żelu usunąć chusteczką higieniczną. Kurację najlepiej jest przeprowadzać w nocy lub przez ok. 3 godziny w ciągu dnia. Po zdjęciu nakładki zęby należy umyć pastą z fluorem, a nakładki dokładnie umyć w letniej wodzie. Będą one mogły być użyte ponownie. W razie konieczności można w nich stosować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Wybielanie trwa od 3 do 10 dni. Pierwsze efekty widoczne są już po dwóch aplikacjach, ale dla uzyskania trwałego efektu, zaleca się kontynuowanie zabiegu. Po roku pacjent może dokupić sobie dawkę preparatu i wykonać zabieg przypominający/ utrzymujący efekt.

ZOOM2 Advanced Whitening – i wybielanie stało się szybkie!

ZOOM2 Advanced Whitening to perfekcyjnie szybka i efektowna metoda wybielania zębów sposobem gabinetowym, stosowana za pomocą specjalnego preparatu wybielającego o wysokim stężeniu, który nakładany jest bezpośrednio na zęby, po uprzednim nałożeniu preparatu ochronnego na dziąsła. Zdecydowaną zaletą tej metody jest pełna kontrola lekarza nad prawidłowym i równomiernym przebiegiem zabiegu oraz uzyskanie wybielenia zębów już podczas jednej wizyty.

Jeżeli szukasz profesjonalnego i niezwykle efektywnego systemu wybielającego, dzięki któremu Twój uśmiech stanie się śnieżnobiały tak jak u gwiazd show biznesu, Private Medical Centre przygotowało dla Ciebie specjalną ofertę.

ZOOM2 Advanced Power to rewolucyjny system amerykańskiej firmy Discus Dental, który sprawia, że w ciągu zaledwie 1 godziny, Twoje zęby staną się jaśniejsze i bielsze. Jest ona bezpieczna, szybka i bardzo skuteczna.

Styl w jakim żyjesz i proces starzenia mogą przebarwić i przyciemnić kolor twoich zębów. Wiele czynności jakie wykonujemy praktycznie każdego dnia jak picie kawy, herbaty, coli lub czerwonego wina, czy palenie tytoniu, mogą przyczynić się do przebarwienia twoich zębów.

Wybielenie zębów sprawi, że uśmiech twój stanie się lepszy. Nieprofesjonalne procedury i klinicznie niedokładne wskazówki co do wybielania, mogą często prowadzić do niesatysfakcjonujących rezultatów, dlatego powinniśmy szukać wybielania, które jest:

 • Szybkie i wygodne
 • Trwałe
 • Niebolesne
 • Bezpieczne i efektywne
 • Przeprowadzone przez profesjonalistów

Z tą właśnie myślą Discus Dental Inc. (potentat w dziedzinie wybielania zębów) opracowała technologię ZOOM2 Advanced Power, metodę "drugiej generacji" popularnego na świecie systemu „Zoom! System Wybielania gabinetowego”. Podobnie jak jego poprzednik, ten system wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną lampę ZOOM2, która aktywuje związki zawarte w żelu wybielającym ZOOM2, co pozwala zwiększyć biel na zębach średnio o około osiem odcieni.

Podczas procedury wybielania przy zastosowaniu technologii ZOOM2 Advanced Power, zęby są zostają odizolowane od reszty jamy ustnej i aplikowany jest żel aktywujący ZOOM2, a następnie aktywowany jest za pomocą unowocześnionej lampy ZOOM2. Proces ten jest powtarzany od 3 do 4 razy i w efekcie otrzymuje się oczekiwany efekt wybielenia.

Zoom Advanced Whitening w PMC Medic

 

Korygowanie krztałtu i koloru zębów

Licówki kompozytowe i ceramiczne – są to porcelanowe osłony stosowane w przypadku silnych, rozległych przebarwień zębów opornych na systemy wybielające, oraz gdy są starcia zębów lub znaczny niedorozwój szkliwa.

Korony pełnoceramiczne - są to sztuczne uzupełnienia protetyczne stosowane w przypadku, gdy na skutek dużej ilości wypełnień lub rozległej próchnicy ząb jest na tyle osłabiony, że założenie licówek nie jest już możliwe, lub gdy korona zęba ulegnie zniszczeniu na skutek urazu. Stosuje się:

 • porcelanę napaloną na metal (nieszlachetny lub złoto) – jest to bardzo bezpieczna i trwała konstrukcja, jednakże na skutek braku przepuszczalności światła przez część metalową nie jest możliwe odtworzenie wszystkich cech zęba naturalnego (np. przezierności);
 • korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu – umożliwiają odtworzenie naturalnych cech zęba (przezierności).

Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego, pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie zębów i przyzębia, dlatego najpierw zaleca się wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia i osadu. Następnie usuwane są ogniska próchnicowe, a w razie konieczności pacjent poddawany jest leczeniu endodontycznemu i/lub periodontologicznemu. Jeżeli pacjent chciałby również wybielić zęby, zabieg wybielający powinien być przeprowadzony przed dobraniem koloru korony. Dopiero teraz można przystąpić do dalszej realizacji planu leczenia protetycznego.

Zamykanie diastemy - Wskazaniem do zamknięcia diastemy, czyli szczeliny między zębami, są względy estetyczne, a zabieg zamknięcia diastemy można przeprowadzić zachowawczo przy użyciu kompozytu. Jest to metoda bezinwazyjna, która przeprowadza się na jednej wizycie i efekt kosmetyczny widoczny jest natychmiast.

Co warto wiedziec o wybielaniu

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

Zgodnie z najnowszymi badaniami wybielanie jest bezpieczne dla zębów, nie niszczy szkliwa i nie zwiększa podatności zębów na próchnicę, pod warunkiem, że jest wykonane przez wykwalifikowany personel medyczny przy zastosowaniu nowoczesnych środków wybielających. W Private Medical Centre nasi lekarze stosują najnowocześniejsze i najlepsze materiały posiadające wszystkie właściwe atesty i certyfikaty – tak, aby Twój uśmiech był zawsze piękny.

Podczas wybielania należy unikać:

 • picia kawy, herbaty, czerwonego wina, napojów koloryzowanych, soków owocowych, spożywania ciemnego mięsa, ciemnych potraw, owoców cytrusowych, leków przeciwko nadkwasowości żołądka,
 • palenia papierosów,
 • stosowania jednocześnie innych środków wybielających.

Czy wszyscy mogą bezpiecznie poddać się wybielaniu zębów?

Niestety nie. Na wybielanie zębów nie powinny decydować się:

 • kobiety ciężarne i karmiące,
 • osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego, np. nadtlenek wodoru, chorzy na epilepsję lub chorobę Parkinsona,
 • osoby z nadwrażliwością zębów
 • młodzież do 16 roku życia (rozwój zębów nie jest jeszcze wtedy całkowicie zakończony).

Wady i zalety wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach.

Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów usuwając z ich powierzchni osady. Przy stosunkowo niedużych osadach, metoda ta jest względnie skuteczna, pod warunkiem, że nie jest stosowana zbyt często. Zbyt intensywne i częste stosowanie past wybielających powoduje starcie powierzchni zęba, co z kolei powoduje zwiększenie podatności zębów na próchnicę lub prowadzi do ubytków na wysokości szyjek zębowych. Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych, kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów. Na skutek starzenia się zębów, złej higieny i nieodpowiedniej diety, związki organiczne wnikają w mikropory zębów powodując tym efekt ciemnienia zębów. Stosując najnowocześniejsze środki wybielające, powodujemy rozłożenie związków organicznych nadtlenkami (karbamidu lub wodoru), które nie są szkodliwe dla składników strukturalnych zębów.

Dlaczego nie powinno wykonywać się wybielania zębów bez kontroli lekarza?

Lekarz stomatolog zalecając pacjentowi nawet kurację domową jest w stanie przygotować pacjenta do takiego zabiegu. Przede wszystkim skontroluje stan zębów i dziąseł, przeprowadzi leczenie ubytków próchnicowych lub wymieni nieszczelne uzupełnienia oraz wykona dokładne czyszczenie tak, aby środek wybielający wszędzie równomiernie przylegał do powierzchni zęba. Na koniec udzieli pacjentowi szczegółowej instrukcji, jak wykonać zabieg prawidłowo. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że wypełnienia w kolorze zębów nie ulegną wybieleniu i po takim zabiegu wybielającym, niezbędna stanie się ich wymiana. Przy nieszczelnych wypełnieniach, pacjent może zacząć odczuwać dolegliwości bólowe. Tylko lekarz stomatolog może odpowiednio przygotować pacjenta, wybrać odpowiednią metodę i zapobiec nadmiernemu wybieleniu.

Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się schorzeniami tkanek przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Wywołane są one procesem zapalnym charakteryzującym się: zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. W konsekwencji prowadzi to do recesji dziąsła, wydłużania się koron zębów, przemieszczania się zębów, ich rozchwianie lub nawet utrata. Proces ten wywołany jest przez niewłaściwą higieną jamy ustnej, a w szczególności drobnoustrojami chorobotwórczymi gromadzącymi się w miejscu zetknięcia z zębami (płytką bakteryjną).

Jeżeli Twoją uwagę zwróciły niepokojące zaczerwienienia oraz obrzęk i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub spożywania twardych pokarmów, nie zwlekaj i zwróć się do nas.  W Private Medical Centre oferujemy pełen zakres usług i fachową pomoc z zakresu chorób przyzębia.

 • Skaling naddziaslowy
 • Skaling poddziąsłowy
 • Leczenie zapaleń przyzębia przy użyciu lasera PACT 200™ (->Leczenie zachowawcze)
 • Szynowanie i unieruchomienie rozchwianych zęb

Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy to zabieg usuwania twardych złogów kamienia nazębnego z powierzchni koron zębów za pomocą urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerem. Stosowany w Private Medical Centre najnowszej generacji skaler wyposażony dodatkowo w światło, aby precyzyjnie, szybko i całkowicie bezpiecznie przeprowadzać zabieg oczyszczania.

Zabieg ten z reguły jest bezbolesny, bywa jednak, że pacjent może odczuwać ból, ale jest to jedynie w przypadku, gdy występuje stan zapalny tkanek otaczających ząb – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu powierzchnie zębów są polerowane, co zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i pozostawia uczucie gładkości. Zalecane jest też zastosowanie lakierów fluorowych w celu ograniczenia nadwrażliwości po zabiegowej i ochrony przed próchnicą.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy wykonuje się w przypadku poddziąsłowych złogów kamienia, najczęściej w połączeniu ze skalingiem naddziąsłowym. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Wykorzystuje się do tego zarówno skalery ultradźwiękowe jak i narzędzia ręczne zwane kiretami. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek na dziąsła i przepisuje odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej.

Szynowanie rozchwianych zębów

W przypadku rozchwiania zębów w odcinku przednim stosuje się szynowanie, czyli łączenie pojedynczych zębów w blok, który stabilizuje rozchwiane zęby i zapobiega ich przesuwaniu. Metoda szynowania oparta jest na wykorzystaniu plynnych kompozytow oraz tasmy z wlokna szklanego. Przed samym zabiegiem zeby musza byc dokladnie wyczyszczone za pomoca skalera. Po zakonczeniu zabiegu pacjent jest zawsze poinformowany o koniecznosci utrzymania nalezytej higieny jamy ustnej oraz koniecznych wizytach kontrolnych.