• Najskuteczniejsza metoda leczenia nadżerki w PMC-Medic
 • Cytologia w Londynie - PMC Medic
 • USG 4D w Londynie - PMC Medic
 • Polki rodzą w Angli - Londyn - PMC Medic
 • Badania i szczepienia na HPV Londyn - PMC Medic
 • Badania narządu rodnego i piersi w Londynie - PMC Medic

Polski ginekolog w Londynie

Jesteśmy tu, aby Paniom pomóc…

Z tą właśnie myślą Private Medical Centre w Londynie przygotowało dla wszystkich pacjentek szeroki pakiet usług dotyczących leczenia, diagnostyki i profilaktyki ginekologicznej oraz położniczej, aby w pełni i godnie mogły funkcjonować w życiu codziennym.
Celem naszego zespołu jest zapewnienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa każdej pacjentki oraz udzielanie jej wyczerpującej odpowiedzi na wszelkie nurtujące ją wątpliwości. Wysoki standard usług medycznych i bezpieczeństwa danych, oraz specjalistyczne leczenie sygnowane przez Care Quality Commission, są gwarantem dobrego wyboru.
Bo Wasze zdrowie jest dla nas najważniejsze!

Nasi Lekarze: 

 • dr Andrzej Orawiec - Ginekolog - położnik

  Andrzej Orawiec
 • Elżbieta Kowalczyk-Pękalska - Ginekolog Położnik

  Elżbieta Kowalczyk

Zakres usług:

Położnictwo - (zobacz nasze usługi)

Kompleksowa opieka

Kompleksowa opieka nad ciężarną kobietą:

Nawet, jeżeli kobieta czuje się w ciąży wyśmienicie, powinna regularnie być poddana badaniu kontrolnemu przez lekarza ginekologa-położnika.

Przyjście na świat dziecka jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu; aby doświadczyć pełnej radości płynącej z pierwszych chwil macierzyństwa należy się do nich przygotować.

Przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie i potwierdzić jego dobry stan przed potencjalnym zajściem w ciążę.  Tak ostre stany zapalne dróg rodnych, jak i przetrwale, czasem bezobjawowe infekcje u matki stanowią zagrożenie dla dziecka.

W tym celu przyszła mama powinna udać się do lekarza ginekologia i stomatologa celem przeprowadzenia ogólnego badania kontrolnego i wyleczenia ewentualnych stanów zapalnych. Po zebraniu szczegółowego wywiadu i dokładnym przebadaniu, lekarz określi stan zdrowia pacjentki i w razie potrzeby skieruje na potrzebne badania i konsultacje. Jednocześnie też zapozna z podstawowymi zasadami jakich należy przestrzegać w czasie ciąży.

Kolejnym krokiem stanowią regularne badania kontrolne, w tym badania laboratoryjne, które winny być przeprowadzane przez cały okres ciąży. Ich zadaniem jest monitorowanie dobrostanu płodu oraz samej matki.

Nasza przychodna dysponuje parkingiem dla pacjentów, podjazdem dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych oraz windą. Udogodnienia te pozwalają ograniczyć wysiłek ciężarnej kobiety skłonnej iść do lekarza, a także uniknąć stresu związanego np. z poszukiwaniem miejsca na zaparkowanie samochodu.

Nasi lekarze to znakomici specjaliści, a pełna i życzliwa współpraca pomiędzy lekarzami różnych specjalności daje w naszej przychodni gwarancję kompleksowej pomocy medycznej.

Jedyny tego rodzaju system współpracy, opracowany w Private Medical Centre,  daje znakomite rezultaty w diagnostyce i profilaktyce wszystkich naszych dużych i małych pacjentów, z których wielu składa nam wizyty cala rodzina.

Ciąża fizjologiczna

Ciąża fizjologiczna – prowadzenie i przygotowanie do porodu

Ciąża fizjologiczna, lub poród fizjologiczny to w rozumieniu większości praktyków, taka ciąża i poród, które przebiegają bez komplikacji. Dla specjalistów w dziedzinie położnictwa oznacza to ciąże przebiegająca bez żadnych dodatkowych czynników ryzyka dla płodu i ciężarnej i poród naturalny.

Nasi lekarze udzielą Państwu wszelkich informacji w tym temacie i możliwie najlepiej przygotują do decyzji o zajściu w ciąże oraz indywidualnie, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opracują schemat prowadzenia ciąży.

Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka – prowadzenie m.in. gdy jest: ciąża po zapłodnieniu in vitro, nadciśnienie tętnicze i inne

Ciążę, w której istnieje poważne niebezpieczeństwo rozwoju groźnych dla życia dziecka i maki komplikacji nazywamy ciążą wysokiego ryzyka. Nie u wszystkich jednak kobiet będących w ciąży wysokiego ryzyka ujawniają się jakiekolwiek nieprawidłowości, a ciąża ta może przebiegać w sposób pozornie prawidłowy. Aby dowiedzieć się czy ciąża w jakiej się obecnie znajdujesz należy do ciąż o wysokim ryzyku, warto zgłosić się do naszych specjalistów. Zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad i ewentualne testy, które potwierdzą, bądź rozwieją wszelkie wątpliwości narastające w czasie i przed ciążą.

Zagrażający poród przedwczesny

Zagrażający poród przedwczesny - profilaktyka i leczenie

Poród przedwczesny to wciąż duży problem współczesnego położnictwa.

Przyjście na świat dziecka niewystarczająco dojrzałego do samodzielnego życia stanowi dla niego wielkie niebezpieczeństwo, a dla jego rodziców ogromne zmartwienie. Należy i bardzo często można w prosty sposób zminimalizować czynniki ryzyka porodu przedwczesnego w trakcie ciąży, a nawet przed zajściem w ciążę!

Nasi lekarze specjaliści służą swoją wiedzą i doświadczeniem w profilaktyce, rozpoznaniu i leczeniu zagrażającego porodu przedwczesnego.

Poronienia i poronienia nawykowe

Poronienia i poronienia nawykowe - diagnostyka i leczenie

Utrata upragnionej, często długo wyczekiwanej ciąży to wielkie cierpienie dla każdej matki i ojca.

Współczesna medycyna nie dysponuje lista wszystkich przyczyn niemożności donoszenia ciąży. W dzisiejszych czasach możliwe jest osiągniecie sukcesu w ogromnej większości przypadków pod warunkiem odpowiednio wcześnie postawionego rozpoznania i wdrożenia właściwego leczenia;

Nasi specjaliści służą Państwu porada i w tej dziedzinie. Specjalistyczna i dokładna diagnostyka umożliwia odnalezienie przyczyny i skuteczne w 80% leczenie.

Diagnostyka prenatalna

Badania prenatalne służą rozpoznaniu nieprawidłowości anatomicznych, chromosomalnych i metabolicznych u płodu.

Private Medical Centre oferuje możliwość nieinwazyjnej diagnostyki dziecka w łonie matki. Stosowane w naszej przychodni badania są w 100% bezpieczne dla płodu i matki.

PMC oferuje Państwu badanie ultrasonograficzne przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę przy użyciu urządzenia o wysokiej czułości.

W zależności od okresu ciąży, w jakim jest wykonywane badanie, wskazane i możliwe jest dokładne zbadanie takich parametrów wczesnej ciąży, jak:

 • Obecność i lokalizacja pęcherzyka ciążowego
 • Obecność i wymiary zarodka we wczesnej ciąży
 • Czynność serca zarodka
 • Obecność i wielkość pęcherzyka żółtkowego
 • Struktura i lokalizacja trofoblastu
 • USG t.zw. genetyczne (11 – 14 tyg.c.)
 • grubość fałdu karkowego (NT)
 • obecność i długość kości nosowych(NB)
 • zarys i wymiary poszczególnych organów płodu, a w tym
 • pracę i budowa serca
 • długość i budowę poszczególnych kości kończyn górnych i dolnych
 • ocena łożyska, pępowinę i płynu owodniowy,
 • opcjonalnie: 11-14t.c.:

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego – przeprowadzane jest pod koniec pierwszego trymestru ciąży. W tym okresie u 90% płodów z zespołem Downa i nieprawidłowościami chromosomowymi obserwuje się nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym. W przypadku płodów zdrowych, nieprawidłowości przepływu w obrębie przewodu żylnego zauważa się jedynie u 3% badanych. Prawidłowe widmo przepływu w obrębie przewodu żylnego oznacza małe ryzyko zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia płodu, jeżeli widmo jest nieprawidłowe, oznacza to podwyższenie ryzyka.

Przepływ przez zastawkę trójdzielną - przeprowadzane pod koniec pierwszego trymestru ciąży. W tym okresie około 65% płodów z zespołem Downa obrazuje nieprawidłowy przepływ przez zastawkę trójdzielną. Nieprawidłowość ta wynika z niedomykalności zastawki i powoduje cofanie się części krwi do wnętrza przedsionka, czyli w przeciwnym kierunku do właściwego przepływu krwi. W przypadku płodów zdrowych, nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną wynikający z niedomykalności zastawki zauważa się tylko u 8% badanych. Prawidłowe widmo przepływu przez zastawkę trójdzielną oznacza małe ryzyko zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia płodu, jeżeli natomiast widmo jest nieprawidłowe, oznacza to podwyższenie ryzyka.

Dzięki badaniu za pomocą USG genetycznego możliwie jest wczesne wykrycie najczęściej występujących aberracji chromosomalnych jak zespół Downa, Edwarda lub Turnera, jak również wad takich jak bezmózgowie, wady serca, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie czy karłowatość.

Standardowe badanie USG – to badanie wykonywanie w czasie każdej ciąży ,nie wymagające żadnych wcześniejszych przygotowań. Możemy dzięki niemu potwierdzić istnienie ciąży oraz wkluczyć występowanie ewentualnych nieprawidłowości płodu, co wyznacza schemat dalszych badań. W przypadku niepowikłanej ciąży badanie jest wykonywanie 3 razy:

 • na początku ciąży, po stwierdzeniu dodatniego testu ciążowego
 • 11 – 14 tydzień ciąży
 • 20 - 22 tydzień ciąży
 • 30 -32 tydzień ciąży
 • na dwa tygodnie przed spodziewanym terminem porodu

Ilość przeprowadzonych badań uzależniona jest od prawidłowości przebiegu ciąży.

USG 4D – badanie ultrasonograficzne w oparciu o najnowocześniejszą technologię prezentacji obrazu – to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym.
Takie „podglądanie” dziecka w łonie matki pozostawia niezapomniane wrażenia na Rodzicach, a także innych członkach rodziny oglądających fotografie płodu i/lub film DVD z jego udziałem.

Badanie dostarcza ponadto wielu informacji dotyczących budowy płodu niedostępnych w badaniach tradycyjnych.

Niewydolność szyjki macicy

Leczenie niewydolności szyjki macicy – pessary

O niewydolności szyjki macicy mówimy wtedy, gdy następuje przedwczesne rozszerzanie się szyjki w wyniku, którego następuje poronienie lub poród.

W czasie ciąży macica powiększa się i podnosi, napierając w ten sposób na szyjkę macicy – jeżeli ta, z różnych przyczyn, nie wytrzymuje naporu, zaczyna się rozwierać, może dojść do utraty ciąży. Najczęściej dotyczy to II trymestru, zatem ciąż po 13t.c. Dochodzi do tego, ponieważ macica jest zbudowana z włókien mięśniowych, mających możliwość rozciągania się, szyjka natomiast to w większości tkanka łączna, która jest mało elastyczna, stanowiąc skuteczną przeszkodę dla „napierającej” na nią ciężarnej macicy.

Przyczyn niewydolności szyjki szukać można w anatomicznym defekcie szyjki macicy lub jej mechanicznym uszkodzeniu(urazie doznanym podczas poprzedniego porodu lub poronienia naturalnego, czy też wywołanego sztucznie). Przyczynić się do niewydolności szyjki macicy mogą też, zaburzenia hormonalne lub czynniki wrodzone.

Objawy można podzielić na dwie kategorie, na zauważalne i nie zauważalne. Zauważalnymi objawami są brunatne plamienia skutkujące tym, że podczas rozwierania się szyjki macicy, dochodzi do ciemnych i brunatnych i towarzyszący im ból w dole brzucha lub kręgosłupa – ta sytuacja jasno wskazuje na to, ze dzieje się coś złego. Do niezauważalnych, a zarazem najgroźniejszych objawów jest stan, w którym brak jest jakiegokolwiek poprzedzającego bólu, a przedwczesne rozwarcie zwykle występuje nagle – w tym przypadku często jest już za późno by w porę zareagować i podjąć interwencję chirurgiczną, aby ocalić ciążę.

Szansą na leczenie to wczesna i szybka diagnoza, która pozwoli na utrzymanie ciąży i donoszenie jej do końca. W przychodni Private Medical Centre na Acton w Londynie, aby skutecznie przeciwdziałać, wspierać i leczyć przypadki niewydolności szyjki macicy, stosujemy krążek zwany pessar’em. Pessar lub inaczej pessar kołnierzowy to wykonany z tworzywa sztucznego krążek, który zakłada się na szyjkę macicy, aby ją odciążyć. Zaletą jego stosowania jest to, że nie wymaga leczenia szpitalnego, ani jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych czy znieczulenia. Po zastosowaniu pressar’u może pojawić się zakażenie (upławy) i aby temu zapobiec najlepiej stosować raz na tydzień globulki dopochwowe, zgodnie z zaleceniami producenta pessar’u i ginekologa. Pessar jest łatwy do usunięcia i usuwa się go po osiągnięciu dojrzałości płodu (37 tydzień ciąży) lub też przed porodem.

Ultrasonografia 2D, 3D, 4D - (zobacz szczegóły)

Badanie USG jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w czasie ciąży. Dziecko w brzuchu mamy jest "podglądane" w celach medycznych, ale jest to również sposób by poznać je bliżej i pewniej. Nasza przychodnia pomaga urzeczywistniać wszystkie te marzenia. Mamy do Państwa dyspozycji najnowocześniejszą technologię oraz najcenniejsze doświadczenie. Oferujemy dokładna diagnostykę płodu oraz tworzymy Waszą historię we wszystkich możliwych wymiarach. Badanie USG w PMC-Medic
 

USG 2D

Badanie ultrasonograficzne (USG) to naturalny, a także obowiązkowy element prowadzenia ciąży. Te podstawowe badanie dwuwymiarowe, zwane także obrazowaniem 2D, pozwala na analizę przekroju wnętrza macicy wraz z rozwijającym się w nim płodem. Uzyskany w ten sposób obraz płaski (przekrój) jest cechą, która różni 2D od 3D i 4D.

USG 3D

Nasza Przychodnia oferuje Państwu badanie ultrasonograficzne 3D, które pozwoli uzyskać trójwymiarowy obraz macicy oraz szczegółowy obraz anatomiczny dziecka. USG 3D oferuje nam obraz statyczny w trzech wymiarach, a zatem nie widzimy dziecka w czasie rzeczywistym, ale otrzymujemy jego wspaniałe trójwymiarowe zdjęcia. Badanie to jest o wiele bardziej czytelne i dokładne niż obrazowanie 2D – zarówno dla lekarza, jak i dla rodziców. Zdarza się tak, że w przypadku USG dwuwymiarowego rodzice często nie są w stanie odróżnić poszczególnych części ciała płodu – dopiero lekarz wskazuje je na monitorze.

USG 4D

W naszej przychodni Private Medical Centre w Londynie oferujemy Państwu trójwymiarowe obrazowanie dziecka w czasie rzeczywistym dzięki USG 4D Voluson 730 Pro, pioniera w dziedzinie medycyny trój i czterowymiarowej. To na chwile obecną najnowocześniejsza i niezwykle efektowna metoda, która pozwala na dokładnie przebadanie dziecka oraz przeanalizowanie jego wszelkich ruchów. To także dla rodziców niesamowita okazja ujrzenia i obserwowania rozwoju owocu ich miłości.

Badanie USG 4D polega na wyświetlaniu na monitorze zapisów ruchów dziecka, w ten sposób rodzice dokładnie widzą, co dzieje się z ich dzieckiem. Umożliwia dokładną ocenę anatomiczną, ocenę ruchów płodu i pracy serca oraz wczesną diagnostykę wielu wad wrodzonych. 4D pozwala na wykrycie wad, także tych o małej rozległości, takich jak rozszczep wargi lub podniebienia, zniekształcenia stóp i dłoni, a także niewielki rozszczep kręgosłupa.

Nasza przychodnia dobrze wie, że badania 3D/4D są istotnym elementem umacniania więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami, a dzieckiem. Rodzice dzięki temu zyskują komfort psychiczny, a obrazowanie trójwymiarowe jest niezastąpionym dowodem na to, że z ich dzieckiem nie dzieje się nic złego.

Obraz z ultrasonografu 4D - PMC Medic

 
 

Diagnostyka USG ciąży

To szereg badań przy wykorzystaniu ultrasonografu 2D, 3D lub 4D mających na celu zbadanie i ocenę stanu ciąży oraz wyeliminowaniu z niej bądź ewentualnemu ustaleniu potencjalnych zagrożeń. To doskonały sposób na przyjrzenie się dorastającemu dziecku w łonie matki, pomagający umacniać więź emocjonalną jaka powstaje pomiędzy rodzicami, a dzieckiem.

USG narządu płciowego

Diagnostyka ultrasonograficzna narządu płciowego

Jest to badanie przy wykorzystaniu ultrasonografu. Istnieją dwa rodzaje tego badania. Pierwszym badaniem jest badanie ultrasonograficzne przezbrzuszne wykonywane w celu oceny wewnętrznych narządów płciowych kobiety i obejmuje ocenę położenia, wielkości i echo struktury macicy, grubości endometrium, położenia i wielkości jajników oraz ewentualnych nieprawidłowości w budowie bądź zmian patologicznych w narządzie rodnym. Drugim rodzajem tego badania jest badanie ultrasonograficzne przezpochwowe (ginekologiczne) i służy ono ocenie struktur narządu rodnego i miednicy w badaniu przez pochwę.

Ginekologia - (zobacz nasze usługi)

Profilaktyka onkologiczna i poradnictwo

Badanie Profilaktyczne: szyjki macicy, jajnika, trzonu macicy i piersi

Profilaktyka wszelkich schorzeń narządu rodnego dotyczy kobiet w każdym wieku, bez względu na ilość przebytych ciąż, obecność miesiączki lub menopauzę i niezależnie od tego czy kobieta prowadzi współżycie płciowe.

Ginekologia to dziedzina medycyny mająca na uwadze zdrowie układu rozrodczego kobiet. Ponieważ wiele schorzeń i chorób narządów, wchodzących w skład tego układu, wymaga jak najwcześniejszego rozpoznania w celu całkowitego ich wyleczenia, lekarze w Private Medical Centre w Londynie są przygotowani by w sposób profesjonalny przeprowadzić badania profilaktyczne i diagnostyczne zapewniające jak najlepsze wyniki.

Cytologia

Cytologia (raz na rok!)

Zbadaj się, to może uratować Twoje życie!

Codziennie 5 Polek umiera na raka szyjki macicy; na świecie co 2 minuty jedna z kobiet traci z tego powodu życie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku raka szyjki macicy wykrywa się u prawie 500 tys. kobiet na świecie; dla ponad 270 tys. zaawansowanie choroby wyklucza szansę jej wyleczenia. Rak szyjki macicy zajmuje drugie pod względem częstości występowania u kobiet nowotwór złośliwy (także w grupie młodych kobiet, między 15 a 44 rokiem życia).

Pierwsze badanie cytologiczne zgodnie z rekomendacjami towarzystw światowych i PTG (Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) powinno wykonać się 3 lata po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż w 21 roku życia. Badanie powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego. Pamiętaj by wykonać badanie:

 •  Raz na rok – u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (np. częsta zmiana partnera seksualnego, t.zw. III (trzecia) grupa wg klasyfikacji Papanicolaou w uprzednim badaniu przesiewowym, nawracające stany zapalne pochwy, rwawienie kontaktowe z pochwy – np. po współżyciu);
 •  Raz na dwa lata – u kobiet z małym ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (stały partner seksualny, prawidłowe wynik poprzedniego badania przesiewowego badania cytologicznego.
 •  U kobiet ciężarnych dwukrotnie: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży.
 •  Kontrola leczenia t.zw. nadżerki tarczy szyjki macicy.
 •  Raz na trzy lata - u pozostałych kobiet niezaliczających się do powyższych grup

Rak szyjki jest trzecim pod względem częstości występowania wśród polskich kobiet; a w grupie kobiet młodych, między 15, a 44 rokiem życia, zajmuje drugie miejsce.

Pod względem zachorowalności na ten nowotwór, jak i liczby zgonów z jego powodu, Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie.

Główną przyczyną tych niechlubnych statystyk jest fakt, że Polki lekceważą znaczenie badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki – wczesne wykrycie raka szyjki macicy, w stadium przedinwazyjnym pozwala go leczyć w 100%.

Zbadaj się co najmniej raz na 3 lata. Skutecznie. Wymaz cytologiczny to bardzo efektywny test przesiewowy, który pozwala wykryć nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe. Pozytywny wynik cytologii jednowarstwowej oraz ujemny wynik testu na obecność wirusa HPV oznacza, że szansa na rozwój zmian mogących powodować raka szyjki macicy podczas najbliższych 3 lat jest bliska zeru.

Private Medical Centre, jako jedna z niewielu placówek w Anglii, oferuje Paniom nowoczesną i pewną diagnostycznie metodę badania cytologicznego:; technologia badania oparta jest na innowacyjnej technice ThinPrep® Pap Test™. tego typu badań.

Badanie przeprowadzone u na cechuje:

 • Możliwość jednoczesnego wykonania cytologii i badania w kierunku obecności zakażenia wirusem HPV
 • Wysoka czułość i specyficzność
 • Wynik już w ciągu 2-3 dni roboczych!
 • Testy wykonywane są w jednym z najbardziej zaawansowanych laboratoriów w Londynie umiejscowionym na Wimpole Street
 • NISKA CENA: już za £60

Cytologia jednowarstwowa wykonana metodą ThinPrep® Pap Test daje większe możliwości diagnostyczne, minimalizuje liczbę nieprawidłowych lub nieczytelnych wyników oraz poprawia jakość i wiarygodność wyniku cytologicznego.

Weź życie w swoje ręce i już dziś umów się z naszym specjalistą, aby dokonać badania cytologicznego.

Badania bakteriologiczne, morfologiczne i wymazy

Cytologia, morfologia, bakteriologia – badania

W Private Medical Centre mają Panie do dyspozycji szereg profesjonalnych i szczegółowych badań z zakresu morfologii, bakteriologii i cytologii (Thin Prep® Pap test).

Zachowując rygorystyczne standardy dbamy o to, aby wszelkie próbki poddawane badaniu w specjalistycznych laboratoriach, gwarantowały Państwu uzyskanie najwyższej możliwej dokładności wyników.

Profilaktyka zakażeń HPV

Profilaktyka zakażeń wirusem HPV – szczepienia ochronne

Przychodnia Private Medical Centre w Londynie oferuje profesjonalne porady i odpowiedni dobór szczepionek przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) - jest najbardziej rozpowszechnionym wirusem przenoszonym drogą płciową. Do tej pory odkryto ponad 100 typów tego wirusa, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Współczesne badania podają, że od 50 do 80% ludzi na świecie przechodzi infekcję HPV w którymś momencie swojego życia. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ok. 29% Polek jest zakażonych wirusem HPV. Większość ludzi zainfekowanych wirusem nie zdaje sobie z tego nawet sprawy.

Odkryto, że ponad 40 typów wirusa HPV jest odpowiedzialna za infekcje narządów moczowo-płciowych. Ten sam rodzaj wirusa może również zainfekować jamę ustną oraz gardło.

Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, większość także ustępuje samoistnie w ciągu roku do dwóch lat dzięki naturalnej odpowiedzi immunologicznej organizmu, ale jest to niestety wystarczająco dużo czasu by zarazić naszego partnera/partnerkę.

Ze względu na ryzyko możemy wydzielić następujące dwie grupy wirusów:

 • Grupa wirusów o wysokim potencjale onkogennym (m. najgroźniejsze typy wirusa HPV 16, 18, 31 i 45) – zakażenie tymi wirusami, jeżeli przetrwa w organizmie, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Jeden z pionierów badań naukowo-medycznych Harald zur Hausen dzięki swoi badaniom dowiódł, że za 99,7% wszystkich przypadków klinicznych raka szyjki macicy odpowiadają właśnie różne typy wirusa brodawczaka (HPV). Dzięki pracom zur Hausena udało się wykazać, że w 70 proc. przypadków rak szyjki jest wywołany dwoma typami HPV – 16 i 18.
 • Grupa wirusów niskiego ryzyka – zakażenie wirusem HPV z tej grupy (za 90% przypadków odpowiadają wirusy HPV typu 6 i 11) powoduje powstawanie brodawek w okolicy narządów moczowo-płciowych. Z tej grupy wirusy typu 6 i 11 mogą w rzadkich przypadkach również przyczynić się do przeniesienia zakażenia z matki na noworodka, co może spowodować rozwój zespołu „RRP” powodujący zmiany w obrębie układu oddechowego dziecka, które powodują chrypkę, a w niektórych sytuacjach utrudniają oddychanie.

W ciąży zmiany HPV najczęściej ulegają szybszemu rozwojowi; niejednokrotnie mogą być wskazaniem do rozwiązania ciąży cięciem cesarskim.

Z tych i innych względów każda ciężarna winna być badana przez pochwę w trakcie każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Jak podają badania, na całym świecie jest blisko 630 milionów ludzi zarażonych wirusem HPV, z czego zakażenie HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród osób młodych w wieku 18-28 lat, a szacunkowo blisko 80% kobiet zostaje zarażona przed ukończeniem 50 roku życia.

Szacuje się, że w skali całego świata przewlekłe zakażenie HPV przyczynia się do rozwoju ponad 5 proc. wszystkich nowotworów – oprócz raka szyjki macicy, również do raka sromu, penisa i jamy ustnej.

Przychodnia Private Medical Centre w Londynie oferuje i zaprasza na szereg badań profilaktycznych w kierunku występowania wirusa HPV oraz oferuje specjalistyczne konsultacje i porady jak należycie zabezpieczać się przed możliwością zakażenia wirusem HPV. Do oferowanych w naszej klinice badań należą:

 • Przesiewowe badanie cytologiczne w kierunku zmian w obrębie szyjki macicy często umożliwia identyfikację zmian wywoływanych przez wirusy HPV. Nie jest to jednak badanie specyficzne dla HPV, stąd cytologii nie można uznać za metodę diagnostyczną zakażenia wirusem wynik nie zawsze jest miarodajny.
 • Badanie HPV na DNA – test molekularny na występowanie wszystkich typów wirusów HPV
 • Badanie HPV na mRNA – dodatkowy w kierunku oceny potencjału onkogennego

Dostępne na rynku szczepienia przeciwko wirusowi HPV to:

 • SILGARD,
 • GARDASIL
 • CERVARIX

Według zaleceń, szczepieniom przeciwko HPV powinny się poddać:

 • Dziewczęta jak i chłopcy będący przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych, najczęściej między 9 a 15 rokiem życia.
 • Kobiety w wieku 16-26 lat niebędące dotąd szczepione, bądź te, które nie ukończyły pełnego cyklu szczepień.

Aby osiągnąć maksymalny efekt ochrony immunologicznej zaleca się podanie domięśniowe 3 dawek szczepionki:

 • W dniu 0
 • Po 1 lub 2 miesiącach
 • Po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia.

Według współczesnych badań ochrona immunologiczna uzyskana w ten sposób sięga aż 5 lat. Po tym okresie powinno się wykonać szczepienie przypominające.

Nie należy samemu dobierać rodzaju szczepionki oraz jego dozowania. Przed zaszczepieniem konieczna jest wizyta u ginekologa w celu przeprowadzenia wywiadu i stwierdzenia czy nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.

Poradnictwo i diagnostyka niepłodności

Specjaliści Private Medical Centre służą Państwu fachową poradą, także telefoniczną w tym temacie.

Niepłodność może zdarzyć się zarówno nam kobietom, jak i mężczyznom, ale także obojgu partnerom jednocześnie. Według statystyk światowych problem niepłodności dotyczy 8-18% par (w Polsce niepłodność oceniana jest na 14-20% co stanowi około 1 milion par).

Testy diagnostyczne w zależności od ich przydatności w prognozowaniu płodności małżonków można podzielić na trzy grupy:

 • Testy, których wyniki mają ustalony związek z płodnością i są współzależne z prawdopodobieństwem zajścia w ciążę
 • Testy, których wyniki nie mają stałego i jednoznacznego związku z płodnością, czyli nie współzależą bezpośrednio z prawdopodobieństwem zajścia w ciążę
 • Testy, których wyniki nie maja ustalonego wpływu na płodność, stąd wydają się nie współzależeć z prawdopodobieństwem zajścia w ciążę

Do badań diagnostycznych niepłodności zaliczamy kolejno:

 • Wywiad lekarski,
 • Badanie fizykalne kobiet
 • Diagnostyka funkcji jajnika, m.in. hormonalna
 • Ultrasonografia jajnika
 • Badania endoskopowe
 • Badania Hormonalne
 • Badania immunologiczne obojga partnerów
 • Badania genetyczne
 • Badania bakteriologiczne

Należy wyraźnie podkreślić, że diagnostyka niepłodności powinna zawsze dotyczyć równocześnie obojga partnerów, ponieważ może istnieć kilka przyczyn obniżających szansę na wystąpienie ciąży. Należy również pamiętać, iż tylko nieliczne badania diagnostyczne ostatecznie wskazują na przyczynę niepłodności i pozwalają prognozować szanse na samoistną ciążę, a u około 10% przypadków dostępnymi metodami diagnostycznymi nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności - w tym przypadku mówimy o niepłodności idiopatycznej.

Diagnostyka niepłodności stawia sobie za cel:

 • Wskazać i ustalić przyczyny niemożności zajścia w ciążę
 • Wskazać i ustalić rokowania co do możliwości ciąży samoistnej
 • Wskazać i ustalić plan postepowania terapeutycznego

Monitorowanie owulacji

Monitorowanie owulacji polega na tym, że kobieta w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego poddaje się serii badań USG wykonywanych za pomocą głowicy dopochwowej, aby dokonać oceny stanu śluzówki szyjki macicy i dokonać stosownych pomiarów liczby i wielkości pęcherzyków w jajnikach.

Dzięki temu badaniu będzie można odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Czy cykl przebiega prawidłowo?
 • Kiedy rosną pęcherzyki i czy pękają?
 • Jaki jest stan endometrium?

Monitorowanie owulacji (jajeczkowania) to inaczej uzyskanie jasnej odpowiedzi na pytani czy i kiedy występuje owulacja, a co za tym idzie, wyznaczenie t.zw. dni płodnych. Monitorowanie owulacji to szansa na zwiększenie skuteczności starań o ciążę.

Leczenie farmakologiczne tzw. nadżerki

Tzw. nadżerka to najczęściej spotykana zmiana na tarczy części pochwowej szyjki macicy. Współczesna ginekologii podaje, iż nadżerkę szyjki macicy diagnozuje się u 25% kobiet w wieku rozrodczym. NIE KAŻDA „NADŻERKA” WYMAGA LECZENIA. Decyduje o tym jednak lekarz ginekolog.

Leczenie powinno być podjęte w chwili gdy istnieją objawy kliniczne takie jak upławy, plamienie bądź krwawienia, gdy wykryto, że zmiana ma duże rozmiary, lub ewentualnie przed planowaną ciążą. Wybór metody leczenia zależy od rozległości zmiany i towarzyszących objawów klinicznych. Zanim rozpocznie się leczenie nadżerki obowiązkowe jest pobranie rozmazu cytologicznego z tarczy części pochwowej i kanału szyjki macicy.

W naszej przychodni Private Medical Centre w Londynie mogą Panie otrzymać szczegółowe informacje oraz szereg porad w jaki sposób radzić sobie z nadżerką szyjki macicy. W wymagających przypadkach oferujemy również leczenie farmakologiczne.

Stany zapalne szyjki macicy i pochwy

Diagnostyka i leczenie

Narządy rodne kobiety tworzą niezwykle skomplikowany system zależności anatomicznych i funkcjonalnych. Aby system ten zachował swój naturalny stan wymaga on odpowiedniej dbałości oraz troski. Istnieje wiele przyczyn stanów zapalnych narządów rodnych kobiety, a zapaleniu najczęściej ulegają: pochwa, szyjka macicy i wreszcie przydatki. Stan zapalny przymaciczy i błony śluzowej macicy kwalifikują się do ciężkich powikłań.

Do zakażenia może dojść dwojako: drogą wstępującą i zstępującą. W przypadku pierwszej do zakażenia dochodzi poprzez drobnoustroje (bakterie i wirusy) dostające się ze środowiska zewnętrznego. Do zakażeń drogą zstępującą, która zdarza się bardzo rzadko dochodzi, gdy narząd rodny zakażony zostaje poprzez krew z ognisk znajdujących się w innych narządach, np. wyrostku robaczkowym, jelitach, migdałkach podniebiennych, zębach.

W zależności od zaatakowanego narządu, do najczęstszych przyczyn zakażenia dochodzi poprzez:

 • Urazy mechaniczne w wyniku stosowania środków dopochwowych lub podczas współżycia.
 • Urazy chemiczne powstałe od środków stosowanych dopochwowo
 • Urazy termiczne powstałe od środków stosownych dopochwowo
 • Otyłość,
 • Upławy
 • Niewłaściwa higiena (także „obsesja” czystości!)
 • Nieodpowiednio dopasowana bielizna
 • Reakcje alergiczne np. na środki piorące
 • Choroby przenoszone droga płciową
 • Zbyt wcześnie rozpoczęte współżycie
 • Częsta zmiana partnerów seksualnych

Objawami, które mogą jasno wskazywać na wystąpienie stanu zapalnego w którymś z narządów rodnych kobiety, są:

 • Świąd
 • Upławy
 • Plamienia lub krwawienia
 • Zaczerwienienia
 • Bóle i pieczenie okolic intymnych, a nawet brzucha
 • Podwyższona temperatura sromu
 • Obrzęk sromu
 • Obrzmienie lub guz w przedsionku pochwy
 • Silny ból sromu narastający przy siadaniu i zmianie pozycji

Specjaliści Private Medical Centre nie zlekceważą nawet nieistotnego, wydawałoby się, objawu stanu zapalnego dróg rodnych – posłużą radą, wnikliwą obserwacją i zalecą odpowiednie leczenie.

Poradnictwo menopauzalne i hormonalna terapia zastępcza - (zobacz szczegóły)

HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA (HTZ)

Hormonalna terapia zastępcza to terapia suplementująca hormony płciowe w okresie okołomenopauzalnym u kobiet. Istnieje wiele korzyści ze stosowania tej terapii, ale mogą równie dobrze pojawić się zagrożenia. Przychodnia Private Medical Centre w Londynie uprzejmie zaprasza do odwiedzenia naszych lekarzy specjalistów w celu określenia przydatności i opracowania stosownej dla Państwa metody terapii.

 • Poradnictwo dotyczące, indywidualnych dla każdej kobiety, wskazań i przeciwskazań do zastosowania suplementacji hormonalnej
 • Prowadzenie leczenia dolegliwości związanych z menopauza naturalna, menopauza przedwczesna, menopauza pooperacyjna;
 • Leczenie krwawień około- i po menopauzalnych
 • Porady dotyczące najlepszego sposobu podawania hormonalnej terapii zastępczej u poszczególnych pacjentek (przezskórna HTZ, doustna HTZ, iniekcje)
 • Nadciśnienie tętnicze a HTZ
 • Cukrzyca i inne schorzenia metaboliczne a HTZ
 • Osteoporoza a HTZ
 • Badania kontrolne konieczne w czasie HTZ

Antykoncepcja - (zobacz nasze usługi)

W celu dokładnego planowania rodziny oraz aby zapobiec niechcianej ciąży, nasza przychodnia oferuje swoim pacjentkom profesjonalne porady i specjalistyczny instruktaż oraz pomoc przy aplikowaniu dostępnych środków antykoncepcyjnych. Oferujemy Paniom:

 • Poradnictwo antykoncepcyjne
 • Antykoncepcja hormonalna
 • Plastry
 • Wkładki ginekologiczne

Krioterapia - skuteczne leczenie tzw. nadżerki - (zobacz szczegóły)

Krioterapia w ginekologii

I. 'KRIOTERAPIA NAJSKUTECZNIEJSZE I NAJBEZPIECZNIEJSZE LECZENIE T.ZW. NADŻERKI' !

Krioterapia przy zastosowaniu temperatury ciekłego azotu jest metoda zdecydowanie najlepsza w leczeniu t.zw. nadżerki i zalecana jest przez specjalistów w tej dziedzinie.
Krioterapia jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, i polega na jednorazowym 'dotknięciu' nadżerki końcówką głowicy mrożącej o temperaturze minus 160 - minus 180 st.C.
Jest to metoda o wiele tańsza od innych metod stosowanych w lecznictwie ginekologicznym.

Przewaga kriochirurgii nad innymi metodami leczenia nadżerkicervical erosion PMC-Medic

Najważniejszymi aspektami tego leczenia są:

 • jednorazowa krioterapia daje skuteczne 'gojenie' nadżerki
 • gojenie przebiega we właściwym tempie; 'zdrowe' komórki mnożą się we właściwej ilości, prawidłowo też dojrzewając w procesie 'gojenia'
Koagulacja chemiczna (tzw. 'opatrunki', globulki) wymagają niestety wielu cyklicznych wizyt)

Elektrokoagulacja ('wypalanka'), inaczej zwana waporyzacja laserową – jest zabiegiem, który bywa bolesny i nieprzyjemny, zwłaszcza z powodu unoszącego się ‘zapachu’.

'Wypalanka', jak i laser najczęściej powodują gojenie zbyt gwałtowne tak, że w następnych latach mogą wystąpić trudności w prawidłowym pobraniu cytologii, lub w ocenie cytologii pod mikroskopem. Innymi słowy wynik cytologii może być prawidłowy, a w kanale szyjki macicy może rozwijać się zmiana onkologicznie podejrzana'.

Private Medical Centre zaprasza wszystkie kobiety dotknięte problemem nadżerki na konsultację i zabieg kriochirurgii przy użyciu zaawansowanej, precyzyjnej, a w szczególności komfortowej metody wymrażania zmian. 

Jak się przygotować?

Najważniejszym elementem zabiegu kriochirurgii jest:


Wwstępna konsultacja i badanie wykonane przez naszego specjalistę, które pozwala wykluczyć wszelkie przeciwskazania i stany zdrowotne, mogące bezpośrednio wpłynąć na powodzenie całego zabiegu. Nie czekaj z problemem, zadzwoń i umów się na konsultację z naszymi specjalistami już dziś.

II. NADŻERKA -BAĆ SIĘ CZY NIE? 

Zdecydowanie nie. Lek przed tzw. nadżerka narodziła się wiele dziesięcioleci temu. Wówczas raka szyjki macicy diagnozowano bardzo późno, gdy widoczny już był gołym okiem jako czerwone, często krwawiące owrzodzenie.
Odtąd każda 'czerwona plamka' na szyjce macicy zaczęła budzić niepokój lekarza i pacjentki.
Tymczasem...miała ja prawie każda z nas. Noworodki płci żeńskiej rodzą się z 'nadżerka'. Nazwa prawidłowa tej 'czerwonej plamki' na tarczy części pochwowej szyjki macicy to ektopia. Ektopowy= przemieszczony; 'czerwony' nabłonek powinien znajdować się wyłącznie w kanale szyjki.
U kobiet z ektopia ('nadżerka'), dodatkowo występuje także na tarczy części pochwowej szyjki macicy, co lekarz widzi zakładając wziernik dopochwowy.
'Nadżerka'(ektopia) nie jest rozpoznaniem onkologicznym!

 

II. KIEDY MOGĘ PODEJRZEWAĆ, ŻE MAM 'NADŻERKĘ'?

 

Wymaga terapii, jeżeli daje dokuczliwe objawy jak: zbyt obfity śluz, plamienia przy/po współżyciu, nawracające stany zapalne pochwy.

III. NADŻERKA- LECZYĆ, CZY NIE?

Leczyć, jeżeli występują wymienione wyżej objawy.
Najbardziej polecana, ze względu na bezbolesność, krótki czas zabiegu (kilka minut, zabieg jednorazowy)!, atrakcyjną cenę dla pacjentki oraz łagodne, prawidłowe gojenie po leczeniu jest krioterapia.

 

IV. A JEŻELI JESTEM W CIĄŻY?

Nadżerka'(ektopia) nie jest rozpoznaniem onkologicznym.
W ciąży nie leczymy 'nadżerki', choć pod wpływem hormonów ciążowych 'nadżerka' prowadzi do niekorzystnego obrazu szyjki macicy: może przybierać żółtawo-czerwona barwę, może przyjąć postać polipów i podkrwawiać, czyli imitować objawy zagrażającego poronienia.

Dlatego PRZED PLANOWANA CIAZA SKONTROLUJ, CZY NIE MASZ 'NADZERKI' i, w razie potrzeby, poddaj ja leczeniu.
W razie pytan, zapraszamy na konsultacje z naszym ginekologiem.

Cennik              Rejestracja